۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷

تاریخ ، زبان و فرهنگ بلغارستان

امتیاز به مطلب

بلغارستان یکی از کشورهای اروپای شرقی ست که سالهای زیادی تحت حاکمیت پادشاهان عثمانی بوده است . تاریخ ، زبان و فرهنگ بلغارستان تاثیر گرفته از حمکرانان و همسایگان این کشور زیباست . رومانی ۶۰۸ کیلومتر  ، صربستان ۳۱۸ کیلومتر ، مقدونیه  ۱۴۸ کیلومتر ، یونان ۴۹۸ کیلومتر و ترکیه۲۴۰ کیلومتر مرز مشترک با بلغارستان دارند . این همسایه ها در فرهنگ ،خوراک و زیان مردم بلغار تاثیر زیادی داشته اند . بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا ، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت . در تور بلغارستان فرصت دارید بیشتر با این کشور و مردمش آشنا شوید . 

تاریخ ، زبان و فرهنگ بلغارستان
تاریخ ، زبان و فرهنگ بلغارستان

تاریخ بلغارستان :

تاریخ بلغارستان با نبردهای خونین و زورگویی حاکمان همراه بوده است . منطقه امروزی بلغارستان در قدیم در قلمرو تراکیه‌ای‌ها قرار داشت و بعداً یونانی‌ها و رومی‌ها بر این منطقه چیره شدند . ظهور قومیت بلغار به روزگار امپراتوری اول بلغار در قرون وسطی بازمی‌گردد. منطقه بلغارستان حدود پانصد سال در تصرف عثمانیان قرار داشت . در اواخر سده نوزدهم ، مداخله روسیه در سرزمین‌های امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خودمختار بلغاری در ۱۸۷۸ گشت. بلغارستان تا سال ۱۹۰۸ شاهزاده‌نشین و تا ۱۹۴۶ پادشاهی مستقلی بود. با این حال، مرزهایی که در کنفرانس برلین (۱۸۷۸) تعیین شده بود، بلغارها را راضی نکرد و برای به دست آوردن زمین‌هایی که برپایه پیمان سن استفانو (۱۸۷۷) به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند.

بلغارستان که در دو جنگ اول پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان و دو جنگ جهانی مغلوب شد و سرزمین‌هایی را از دست داد. پس از اشغال کشور به دست ارتش سرخ و رژیمی کمونیستی برقرار و پادشاه تبعید شد و به دنبال تظاهرات مردمی در ۱۹۸۹، تئودور ژیفوک رهبر تندروی رژیم را اصلاح‌طلبانی برکنار کردند که یا وعده انتخابات آزاد، از نقش رهبری حزب کمونیست دست کشیدند. در ژوئن ۱۹۹۰ انتخابات آزاد برگزار شد و حزب سوسیالیست پیشین به قدرت بازگردانده شد . این حزب که با مشکلات شدید اقتصادی روبرو بود و نتوانست به تنهایی حکومت کند و در ۱۹۹۱ دولتی ائتلافی بدون برتری هیچ حزبی زمام امور را در دست گرفت و سه حزب اصلی روی کار آمده‌اند .

زبان مردم بلغارستان :

زبان رسمی بلغارستان ، بلغاری است . زبان بلغاری یک زبان هند و اروپایی و هموند شاخه جنوبی زبان‌های اسلاوی می‌باشد .  زبان بلغاری نیز مانند زبان‌های یونانی ، مقدونی ، رومانیایی، آلبانیایی و گویش تورلاکیایی که جزیی از زبان صربی است ، بخشی از پیوند زبانشناسی بالکان می باشد . زبان بلغاری دارای یک الفبای 30 حرفی می باشد . حدود ۸۵ درصد از مردم بلغارستان بلغاری‌تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند .

فرهنگ مردم بلغارستان :

٪۸۳/۹ جمعیت بلغارستان را بلغارها و ۱۰٪ را ترک‌ها و کولی‌ها تشکیل می‌دهند . بسیاری از دانشمندان ریشه بلغارها را از قبایل ترک زبان آسیای میانه می‌دانند. همچنین گروه‌هایی از روس‌ها ، رومانی‌ها ، ارمنی‌ها ، یونانی‌ها و سایر اقلیت‌های کوچک نیز در این کشور به سر می‌برند . عناصر اصلی فرهنگ سنتی بلغارستان از میراث تراکیه‌ای ، اسلاوی و بلغار تشکیل شده‌اند و نفوذ فرهنگی یونانی ، رومی ، عثمانی ، ایرانی و سلتی نیز در فرهنگ این کشور دیده می‌شود . کاوال (فلوتی که از ته دمیده می‌شود) ، دودوک (سوت بلغاری) ، کاباگیوا (نی‌انبان) ، گادولکا (ساز زهی قوس‌دار) و توپان (طبل استوانه‌ای دو سر) از سازهای بلغارستانهستند که با فرهنگ این کشور عجین هستند . بلغاری ها جشن های زیبایی دارند که آمیخته با فرهنگ آنهاست مانند نستیناری ، بابا مارتا ، تریفن زارزان ، جشنواره نی‌انبان گلا ، جشنواره ژراونا ، جشنواره گل رز و کوکری .

پرچم بلغارستان
پرچم بلغارستان
خط ویژه بلغارستان
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۷ ۵ ۱

سفارتخانه بلغارستان

سفارت بلغارستان در تهران

نام سفیر : کریستو پولنداکوف

آدرس : خیابان ولیعصر- خیابان توانیر (شهید عباسپور)- خیابان نظامی گنجوی- شماره 40

تلفن : 88775662 - 88775037

فکس : 88779680

تهران خیابان مطهری ، نرسیده به سهروردی ، پلاک ۱۲۶
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید