۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷

تاریخچه باتومی

امتیاز به مطلب

در تاریخچه باتومی نیز به مانند دیگر شهرهای تاریخی اتفاقات متعددی به چشم می خورد . آگاهی از پیشینه غنی این شهر سبب می گردد تا گردشگران تور باتومی با دیدی باز به بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر بپردازند . وجود مجموعه ای از بهترین ها در باتومی لذت سفر را بالا برده و خاطراتی بیادماندنی برای گردشگران رقم می زند . این شهر تاریخی موقعیتی فوق العاده در کنار سواحل دریای سیاه و دامنه کوه های قفقاز کوچک دارد و اقلیم آب و هوایی آن از نوع نیمه گرمسیری مرطوب می باشد . باتومی در جنوب غربی گرجستان واقع شده و به عنوان مرکز جمهوری خودمختار آجارا شناخته می شود . قبل از هر چیزی باید گفت که باتومی به سبب داشتن آب و هوای دلپذیر و قرار گرفتن در سواحل دریای سیاه همواره مورد توجه دول مختلف بوده است . 

تاریخچه باتومی
تاریخچه باتومی

تاریخچه باتومی

با اینکه باتومی در قرن هشتم میلادی پایه گذاری شده اما با توجه به اسناد و شواهد این شهر در مکان بندری به نام باتوس که به هزاره چهارم قبل از میلاد متعلق می باشد بنا شده است . در گذشته زندگی و درآمد مردمان این منطقه از طریق انجام مبادلات تجاری با دیگر کشورها تامین می شد اما امروزه با توجه به پیشرفت های صورت گرفته صنعت توریسم نیز به دیگر موارد اضافه شده است .

در طول تاریخ چندین بار حاکمیت باتومی تغییر کرده و تحت حکومت امپراتورهای مختلف قرار گرفته است . برای مدت ها باتومی در دست اعراب بود و در قرن دهم میلادی جزئی از پادشاهی گرجستان شد . در اواخر قرن 15، پس از فروپاشی پادشاهی گرجستان ، باتومی به شاهزادگان گوریا منتقل شد . در قرن 15 میلادی ترکان عثمانی ، باتومی و محدوده ان را به تسخیر خود درآوردند ولی نتوانستند آن را برای خود حفظ نمایند . بعد از چندین بار کش و قوس میان عثمانی ها و گوریاها سرانجام در سال 1723 باتومی جزو تصرفات عثمانی شد و ترویج اسلام در این شهر آغاز گردید .

تاریخچه باتومی
تاریخچه باتومی

در قرن نوزدهم بین روس ها و ترک ها جنگی در گرفت که نتیجه آن جدایی باتومی از سرزمین عثمانی و واگذاری آن به امپراتوری روسیه شد . سرانجام در اوایل قرن بیستم حاکمیت باتومی به دولت گرجستان سپرده شد . اما این پایان کار نبود و دوباره در سال 1918 این شهر به دست امپراتوری عثمانی افتاد . دیری نپایید که بریتانیایی ها اداره شهر را به دست گرفتند . یک سال بعد نیز باتومی تحت سلطه جمهوری سوسیالیست شوروی قرار گرفت . در سال 1989 با فروپاشی شوروی ناآرامی های متعددی در این شهر صورت گرفت که نتیجه آن تشکیل جمهوری خودمختار آجارا به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از گرجستان شد .

خط ویژه گرجستان
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۱ ۴ ۱

سفارتخانه گرجستان

سفارت ترکیه در گرجستان

نام سفیر : ایوسب چاخواشویلی

آدرس : خیابان پاسداران-گلستان دوم-پلاک ۹۲

تلفن : 22764129 - 22782389

فکس : 22542692

تهران خیابان مطهری ، نبش خیابان میرعماد ، پلاک ۱۹۱ کدپستی: ١۵۷۶۹۵۷۷۱۹
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید