۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷

تاریخچه تفلیس

امتیاز به مطلب

آشنایی حتی جزئی با تاریخچه تفلیس سبب می گردد گردشگران بتوانند با دیدی عمیق تر از بخش های مختلف این شهر بازدید کنند . تفلیس شهری تاریخی در اروپای شرقی و منطقه قفقاز است که در کوچه و خیابان های آن آثاری ارزشمند از ادوار گذشته به چشم می خورد . در میان جاذبه های تفلیس گزینه های تاریخی متعددی وجود دارد که هر کدام با سال ها قدمت بخشی از تاریخ پر فراز و نشیب این شهر را روایت می کنند . تفلیس که عنوان بزرگترین شهر گرجستان را به خود اختصاص داده 720 کیلومتر مربع وسعت دارد و بیش از 1.1 نفر را در خود جای داده است . نام تفلیس از واژه تبیلی که به زبان گرجی به معنای گرم است گرفته شده است . دلیل انتخاب این نام وجود چشمه های آب گرم متعدد در این شهر می باشد . 

تاریخچه تفلیس
تاریخچه تفلیس

تاریخچه تفلیس

شهر تفلیس در نیمه دوم قرن پنجم در سال 479 میلادی در زمان حکومت واختانگ یکم از پادشاهان گرجستان باستان یا ایبریا پایه گذاری شده و امروزه با بیش از 15 قرن قدمت اتفاقات زیادی را پشت سر گذاشته است . توجه داشته باشید که یافته های باستان شناسی حاکی از این است که اولین گروه از انسان ها حدود 4 هزار سال پیش از میلاد در این منطقه زندگی می کردند .

شهر تفلیس به دلیل موقعیتی مناسب در محل تقاطع قاره های آسیا و اروپا و قرار گیری در نزدیکی مسیر تجاری شرق و غرب همواره مورد توجه امپراتوری های مختلف بوده و بارها مورد هجوم اقوام همسایه قرار گرفته است . تقریبا 4 قرن بعد از تاسیس تفلیس ، اعراب حاکمیت این شهر را بر عهده گرفتند و تا حدی به ترویج اسلام پرداختند . روند حکومت اعراب تا نیمه دوم قرن یازدهم ادامه داشت تا اینکه سلجوقیان در تفلیس به روی کار امدند . مدتی بعد نبردی سهمگین بین پادشاهی گرجستان و سلجوقیان در گرفت که در انتها گرجی ها سرزمین خود را باز پس گرفتند و پایتخت خود را به تفلیس منتقل نمودند . بعد از پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی ، مغول ها در میانه های قرن 13 ، تفلیس را مورد حمله قرار داده و ویرانی های زیادی به بار آوردند .

تاریخچه شهر تفلیس
تاریخچه شهر تفلیس

بعد از اینکه در سال های میانی قرن 14 مغول ها از سرزمین گرجستان بیرون رانده شدند حاکمان مختلفی به روی کار آمدند . تا اینکه گرجستان و تفلیس تحت حمایت روسیه قرار گرفته و به عنوان یکی از فرمانداری های این کشور اداره شدند . انقلاب 1917 روسیه هم نتوانست استقلال گرجی ها را تثبیت کند چرا که با یورش ارتش سرخ ، تفلیس به بخشی از اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد . اما بالاخره در سال 1992 میلادی گرجستان به طور رسمی اعلام استقلال نمود .

خط ویژه گرجستان
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۱ ۴ ۱

سفارتخانه گرجستان

سفارت ترکیه در گرجستان

نام سفیر : ایوسب چاخواشویلی

آدرس : خیابان پاسداران-گلستان دوم-پلاک ۹۲

تلفن : 22764129 - 22782389

فکس : 22542692

تهران خیابان مطهری ، نبش خیابان میرعماد ، پلاک ۱۹۱ کدپستی: ١۵۷۶۹۵۷۷۱۹
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید