۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
فروش تورهای مسافرتی

آداب و رسوم مردم کشور گرجستان

قبل از سفر به گرجستان کسب اطلاعات در مورد این کشور می تواند تاثیر مثبتی در روند سفر داشته باشد . گرجستان کشوری اورآسیایی است که با کشورهای ترکیه ، آذربایجان ، ارمنستان ، روسیه و همچنین دریای سیاه همسایه است . این سرزمین با مساحتی بالغ بر 69 هزار کیلومتر مربع در تقاطع غرب آسیا و شرق اروپا واقع شده است . پایتخت گرجستان تفلیس است که در قرن پنجم میلادی تشکیل شده است . دولت این کشور از نوع جمهوری نیمه ریاستی متمرکز بوده و پارلمان قوه مقننه آن محسوب می گردد . گرجستان علاوه بر تاریخ پربار از فرهنگی غنی نیز برخوردار می باشد . در واقع این سرزمین دارای یکی از قدیمی ترین فرهنگ ها در جهان است . این مطلب از لذت سفر به آداب و رسوم مردم کشور گرجستان اختصاص یافته است . با ما همراه باشید تا در مورد فرهنگ گرجستان بیشتر بدانید .

آداب و رسوم مردم کشور گرجستان
آداب و رسوم مردم کشور گرجستان

مذهب و زبان مردم گرجستان

براساس آماری که در سال 2017 میلادی منتشر شده ، در این سال جمعیت گرجستان بیش از 3.7 میلیون نفر بوده است . زبان رسمی این سرزمین ، گرجی – یکی از 14 زبان دارای الفبا – از خانواده زبان های کارتولی است . در گرجستان دو یا سه زبانه بودن رایج است و به زبان های روسی ، ارمنی و آذری نیز صحبت می شود . در مورد دین مردم گرجستان باید گفت که اکثریت جمعیت این کشور پیرو کلیسای ارتدوکس گرجی بوده و در آن پیروان ارتدوکس روسی ، کلیسای حواری ارمنی و مسلمانان نیز زندگی می کنند . بیشترین تاثیری که مذهب بر روی فرهنگ گرجی ها گذاشته در نوع پوشش و برخورد با میهمانان است در غیر این صورت مذهب تاثیر چندانی در فرهنگ ، رفتار و آداب معاشرت مردم گرجستان نداشته است .

دین مردم گرجستان
دین مردم گرجستان

نژاد مردم گرجستان 

بیش از 80 درصد مردم گرجستان از نژاد گرجی هستند . این نژاد در سراسر گرجستان پراکنده شده و قدرت اصلی را در دست دارد . آذربایجانی ها ، ارمنی ها ، روس ها و آسی ها از دیگر نژادهایی هستند که در این کشور زندگی می کنند . کمتر از 2 درصد از جمعیت گرجستان را نیز سایر اقوام تشکیل می دهند .

آداب و رسوم مردم گرجستان
آداب و رسوم مردم گرجستان

میهمان نوازی در گرجستان

میهمان نواز بودن مردم گرجستان یکی از دلایل سفر به گرجستان است . گرجی ها مهمان را موهبت تلقی می کنند . اگر در سفر به گرجستان برای سرو شام دعوت شدید این دعوت را از دست ندهید . گرجی ها اگر میهمان را جایی دعوت کنند اجازه نمی دهند میهمانشان پولی پرداخت کنند . آنان حتی صحبت درباره پرداخت هزینه را نوعی شرمندگی برای خود می دانند . اگر یک گرجی از شما پرسید که آیا لحظات خوبی را در گرجستان سپری کرده اید بهتر است بدون تردید پاسخ مثبت بدهید چرا که میزبان در صورت دریافت پاسخ منفی آزرده خاطر می شود .

آداب و رسوم گرجستان
آداب و رسوم گرجستان

سلسله مراتب در گرجستان

جامعه گرجستان دارای سلسله مراتب است به طوری که سن و سال و همچنین جایگاه و قدرت احترام به همراه دارد . در جامعه گرجی ها برای بزرگترها احترام زیادی قائل هستند و در احوال پرسی ها اول بزرگسالان را معرفی می کنند . در گرجستان آنان که بیشتر مورد احترام هستند و در راس سلسله مراتب قرار دارند معمولا تصمیم گیرنده در زمینه مسائل تجاری ، خانوادگی و … می باشند . از راس سلسله مراتب در گرجستان انتظار می رود در تصمیم گیری به گونه ای عمل کند که تصمیم وی به نفع تمام گروه باشد .

آداب و رسوم مردم کشور گرجستان
آداب و رسوم مردم کشور گرجستان

احوالپرسی در گرجستان

در گرجستان اگر برای اولین بار با کسی برخورد کردید به او دست بدهید و سلام کنید . گاهی اوقات نیز اگر قبلا با طرف مقابل آشنا شده اید می توانید یک بار بر روی گونه او بوسه بزنید . در گرجستان معمولا اسم کوچک افراد توسط دوستان نزدیک و اعضای خانواده صدا زده می شود و بقیه افراد برای جنبه رسمی از نام خانوادگی یا نام کوچک همراه با لفظ «آقا» یا «خانم» استفاده می کنند . در جلسات کاری نیز موقع سلام و خداحافظی دست می دهند . در این نوع برخورد معمولا فردی که جایگاه بالاتری دارد برای دست دادن پیشقدم می شود . بهتر است بدانید که در زمان صحبت با گرجی ها باید تماس چشمی داشته باشد . همچنین استفاده از القاب دانشگاهی و تخصصی همراه با اسم مستعار در این سرزمین رواج دارد .

رفتار مردم گرجستان
رفتار مردم گرجستان

آداب غذا خوردن در گرجستان

وعده غذایی در گرجستان معمولا یک زمان برای خوشگذرانی تلقی می گردد . از انجایی که گرجی ها به میهمان نوازی مشهورند دوست دارند میهمانشان راحت و خوشحال بوده و از غذای خود لذت ببرد . در مورد غذا خوردن گرجی ها آداب و رسوم سختی ندارند اما اگر برای گردشگران تور گرجستان در این زمینه سوال پیش آمد می توانند با نگاه کردن به دیگران یاد بگیرند و یا خیلی راحت و ساده سوال خود را بپرسند . بهتر است در هنگام سرو غذا ارنج بر روی میز قرار نگیرد ، چنگال با دست چپ و چاقو با دست راست گرفته شود و غذا تا انتها سرو گردد . در گرجستان برای خوشحال شدن میزبان بهتر است از همه غذاها امتحان شود . گرجی ها برای رعایت سلسله مراتب در هنگام سرو غذا اول برای مهمان های مسن تر غذا می کشند .

آداب و رسوم مردم کشور گرجستان
آداب و رسوم مردم کشور گرجستان

غذاهای سنتی گرجستان

غذا در گرجستان از تنوع بالایی برخوردار می باشد . معمولا غذاهایی که در گرجستان شرقی سرو می گردد با غذاهای گرجستان غربی متفاوت است . در قسمت شرقی گرجستان در بیشتر غذاها گوشت وجود دارد در صورتی که در گرجستان غربی اغلب بر غذاهای گیاهی تاکید می شود . از معروف ترین غذاهای گرجستان می توان به خاچاپوری ، خینکالی ، چاناخی ، چاکاپولی ، چیکن تاباکا و … اشاره نمود .

غذاهای سنتی گرجستان
غذاهای سنتی گرجستان

آداب هدیه دادن در گرجستان

در کشور گرجستان نیز به مانند دیگر کشورها هدیه دادن در زمان کریسمس ، تولد و روزهای نام (در تاریخ تولد افراد مقدس به همنامان فرد مقدس هدیه داده می شود) مرسوم است . گران و بزرگ بودن هدیه برای گرجی ها اهمیت ندارد و آنان نیت و فکر را مهمتر می دانند . در هنگام رفتن به خانه گرجی ها بهتر است گل به تعداد فرد ، شیرینی های وارداتی یا شکلات هدیه ببرید . همچنین می توان هدیه کوچکی برای کودکان تهیه کرد . گرجی ها لزوما در زمان دریافت هدیه ان را باز نمی کنند .

آداب و رسوم مردم کشور گرجستان
آداب و رسوم مردم کشور گرجستان

آداب ارتباطات در گرجستان

گرجی ها در ابراز احساسات مشکلی ندارند و به راحتی خشم ، خوشحالی ، ناراحتی و … خود را بروز می دهند . پس اگر در سفر به گرجستان با اوج ناراحتی و خشم یک گرجی مواجه شدید اصلا تعجب نکنید . مردم گرجستان حتی در صحبت کردن نیز هیجان خاصی دارند . در هنگام صحبت آنان معمولا از حرکت دست استفاده کرده و صدایشان بالا می رود . در سفر به گرجستان نگران برقراری ارتباط با گرجی ها نباشید آنان عاشق برقراری ارتباط هستند . بهتر است بدانید که در گرجستان صحبت در مورد روسیه و به خصوص جدایی اوستیای جنوبی باعث ناراحتی و بحث و جدل خواهد شد .

آداب و رسوم مردم کشور گرجستان
آداب و رسوم مردم کشور گرجستان

لباس سنتی مردم گرجستان

این روزها لباس سنتی گرجستان با نام چوخا نمادی از غرور ملی این سرزمین به شمار می آید . این لباس از قرن 9 میلادی تا اوایل قرن بیستم توسط اغلب گرجی ها استفاده می شد ولی در حال حاضر مردان در مراسمات رسمی و عروسی این لباس را بر تن می کنند . چوخا انواع مختلفی دارد اما در حالت کلی شامل یک کت پشمی با یقه ای بلند است که معمولا یک کلاه از جنس خز و یک خنجر به همراه دارد . 

پوشش مردم گرجستان
پوشش مردم گرجستان

دیدگاه های ارزشمند شما

سوال شما توسط کارشناسان لذت سفر پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود

درج نظر یا سوال جدید
تهران خیابان مطهری ، نبش خیابان میرعماد ، پلاک ۱۹۱ کدپستی: ١۵۷۶۹۵۷۷۱۹
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید