۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
فروش تورهای مسافرتی

حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ یا سن پترزبورگ یکی از مهمترین و زیباترین شهرهای روسیه است . این شهر مملو از جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز بوده و سالانه میزبان میلیون ها مسافر از اقصی نقاط جهان می باشد . سنت پترزبورگ در بخش شمال غربی روسیه در مجاورت خلیج فنلاند واقع شده و به سبب موقعیت ایده آلش از مهمترین بنادر روسیه به شمار می اید . گردشگران تور روسیه در سفر به سنت پترزبورگ طیف وسیعی از دیدنی ها و جاذبه ها را پیش رو دارند که برخی از آن ها با داشتن ویژگی های خاص و شگفت انگیز در جهان کم نظیر و یا بی نظیر می باشند . در این مطلب از لذت سفر به ارائه حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ پرداخته شده است .

j,v skj \jvcf,v'
شهر سنت پترزبورگ

حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ

شهر رویایی سنت پترزبورگ جاذبه های زیادی برای دیدن دارد که از مهمترین آنها می توان به موزه آرمیتاژ ، کاخ زمستانی ، کلیسای کازان ، کلیسای ناجی در خون ریخته شده ، کلیسای اسمولنی ، کاخ پترهوف ، کلیسای جامع سنت ایزاک ، میدان کاخ ، مجسمه سوارکار برنزی ، قلعه پیتر و پل ، کاخ کاترین ، کاخ منشیکوف ، تئاتر مارینسکی و … اشاره نمود . در واقع سنت پترزبورگ با جای دادن جاذبه های مختلف تاریخی ، فرهنگی ، هنری و طبیعی به یکی از زیباترین و رویایی ترین شهرهای اروپا تبدیل شده است . حقایق جالب درباره سنت پترزبورگ عبارتند از :

1 . شهر سنت پترزبورگ در سال 1703 میلادی بعد از تصرف سواحل دریای بالتیک به دست پیتر کبیر بنیانگذاری شده است .

2 . سنت پترزبورگ از زمان تاسیس تا کنون چندین بار تغییر نام داده است . این شهر در سال های اولیه تاسیس سنت پترزبورگ نامیده می شد . بعد از جنگ جهانی اول پتروگراد خوانده شد و بعد از انقلاب روسیه لنینگراد نامیده شد . تا اینکه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به نام اولیه خود یعنی سنت پترزبورگ تغییر نام داد .

3 . نزدیک به 600 پل در سنت پترزبورگ وجود دارد که 22 عدد از آن ها متحرک بوده و در زمان عبور کشتی ها بالا می روند .

حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ
حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ

4 . بیش از 70 تئاتر در سنت پترزبورگ وجود دارد .

5 . سنت پترزبورگ بعد از تاسیس در سال 1703 میلادی به مدت 206 مقر و مرکز حکومتی ترازهای روسی بوده است . این شهر در حال حاضر دومین شهر بزرگ روسیه و از مهمترین شهرهای این کشور می باشد .

6 . شاید برخی ها تصور کنند نام سنت پترزبورگ از نام بنیانگذار آن پیتر کبیر گرفته شده است در صورتی که چنین نیست و نام این شهر برای گرامیداشت یکی از 12 یار حضرت مسیح ، شمعون یا کشیش پیتر (Saint Peter) به این نام خوانده می شود .

7 . در سنت پترزبورگ نزدیک به 300 موزه وجود دارد . این شهر هر ساله میزبان فستیوال شبانه موزه ها می باشد .

8 . آرمیتاژ به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین موزه های جهان در سنت پترزبورگ واقع شده است . در این موزه بیش از 3 میلیون اثر هنری و تاریخی به نمایش در آمده است . تخمین زده شده که اگر یک بازدیدکننده قصد داشته باشد از تمامی آثار موجود در موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ دیدن کنند در صورت صرف یک دقیقه برای هر اثر و 8 ساعت وقت در هر روز باید 25 سال از عمر خود را در این موزه سپری کند . در میان آثار به نمایش گذاشته شده در موزه آرمیتاژ آثار معروف داوینچی ، رامبراند ، پیکاسو ، روبنس ، ماتیس و … به چشم می خورد .

موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ
موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ

9 . کلیسای جامع سنت ایزاک در مدت زمانی 40 ساله بین 1818 تا 1858 میلادی ساخته شده است . وزن این کلیسا 300 هزار تن بوده و گنبد آن با طلای خالص پوشیده شده است . این کلیسا بعد از ساخت هنوز بازسازی نشده است .

کلیسای سنت ایزاک سن پطرزبورگ
کلیسای سنت ایزاک سنت پترزبورگ

10 . محاصره لنینگراد 900 روز طول کشید در این زمان میلیون ها نفر بر اثر گرسنگی و سرما جان خود را از دست دادند .

11 . ستون الکساندر که در میدان کاخ سنت پترزبورگ واقع شده 47.5 متر ارتفاع و 600 تن وزن دارد .

حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ
حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ

12 . تندیس نیکولای اول در میدان سنت اسحاق فقط با دو نقطه پشتیبانی در جهان منحصر به فرد است .

13 . نزدیک به 300 بار ، میخانه و کلوب شبانه در سنت پترزبورگ وجود دارد .

14 . سنت پترزبورگ در جهان با شب های سفید معروف است . در زمان پدیده طبیعی شب های سفید روزها طولانی بوده و خورشید در نزدیک نیمه شب غروب می کند . همچنین در این زمان هوا روشنایی نسبی داشته و خورشید ساعت 3 صبح طلوع می کند . اوج این پدیده در ماه های می ، ژوئن و ژوئیه می باشد .

15 . قلعه پیتر و پاول اولین ساختمان احداث شده در سنت پترزبورگ می باشد .

16 . اتاق کهربا یکی از معروف ترین تالارهای جهان است که با پانل های کهربا ، برگه های طلا و آیینه تزئین شده است . این اتاق در کاخ کاترین در حومه سنت پترزبورگ واقع شده است . توجه داشته باشد که کهرباهای این اتاق مورد سرقت قرار گرفت اما دوباره بازسازی شد و به عنوان یکی از جاذبه های سنت پترزبورگ مورد بازدید قرار گرفت .

17 . کلیسای ناجی در خون ریخته شده تنها کلیسای جامع است که در محل ترور امپراتور روسی ساخته شده است . این کلیسا با داشتن بیش از 7 هزار متر مربع موزائیک یکی از رکوددارها در جهان می باشد .

18 . باله روسی یکی از قدیمی ترین باله ها است و تئاتر مارینسکی یکی از قدیمی ترین تئاترهای جهان می باشد .

19 . نوسکی پروسپکت یکی از معروف ترین خیابان های روسیه است . این خیابان با طول تقریبی 5 کیلومتر روزانه حدود 2 میلیون رهگذر به خود می بیند .

حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ
حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ

20 . نوسکی پروسپکت گرمترین قسمت سنت پترزبورگ است . این خیابان در تابستان ها 2 الی 3 درجه و در زمستان ها 10 الی 12 درجه از دیگر بخش های سنت پترزبورگ گرمتر می باشد .

21 . در جهان 15 شهر وجود دارد که با نام سنت پترزبورگ شناخته می شوند .

22 . 10 درصد از وسعت سنت پترزبورگ با آب پوشیده شده است .

23 . متروی سنت پترزبورگ یکی از عمیق ترین متروها در جهان می باشد . برخی از ایستگاه های متروی سنت پترزبورگ در عمق 70 تا 80 متری قرار گرفته اند . ایستگاه Admiralteyskaya عمیق ترین ایستگاه متروی سنت پترزبورگ می باشد .

24 . مجسمه اسب سواری برنزی برخلاف نامش از آهن ساخته شده است .

حقایق جالب در مورد سنت پترزبورگ
حقایق جالب در مورد سنت پترزبورگ

25 . سنت پترزبورگ با 600 کیلومتر طول پایتخت تراموای جهان است .

26 . طولانی ترین ساخت و ساز در سنت پترزبورگ مربوط به کلیسای اسمولنی است که در مدت زمانی 87 ساله ساخته شده است .

27 . سنت پترزبورگ را می توان پایتخت فرهنگی روسیه دانست و این شهر سالانه میزبان 20 فستیوال فرهنگی و 80 جشنواره تئاتر و موسیقی می باشد .

28 . در ادبیات روسیه در مقاسیه با دیگر شهرها اشعار زیادی درباره سنت پترزبورگ سروده شده است .

29 . رودخانه نوا که با طول 74 کیلومتر چهارمین رودخانه طویل اروپا شناخته شده در سنت پترزبورگ جاری است .

مناطق دیدنی شهر سنت پترزبورگ
مناطق دیدنی شهر سن پترزبورگ

30 . سنت پترزبورگ با داشتن 42 جزیره و 40 رودخانه به ونیز شمال معروف شده است .

31 . این روزها سنت پترزبورگ بیش از 5 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است .

32 . سنت پترزبورگ شمالی ترین شهر پر جمعیت جهان می باشد .

33 . میانگین دمای هوای سنت پترزبورگ در زمستان ها 13 درجه زیر صفر و در تابستان ها 20 درجه بالای صفر می باشد . این شهر در طول سال به طور متوسط 130 روز برفی دارد .

34 . کاخ زمستانی سنت پترزبورگ از سال 1732 تا 1917 میلادی مقر اصلی خانواده های سلطنتی روسیه بوده و این روزها به عنوان بخشی از موزه آرمیتاژ فعالیت می کند .

تور سن پترزبورگ
حقایقی جالب و شنیدنی درباره سنت پترزبورگ

35 . اکثر مردمان سنت پترزبورگ پیرو دین مسیحیت هستند . اما به سبب تنوع ملل ، در میان اهالی شهر سنت پترزبورگ پیروان ادیانی چون اسلام ، یهود و بودا نیز زندگی می کنند .

دیدگاه های ارزشمند شما

سوال شما توسط کارشناسان لذت سفر پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود

درج نظر یا سوال جدید
تهران خیابان مطهری ، نبش خیابان میرعماد ، پلاک ۱۹۱ کدپستی: ١۵۷۶۹۵۷۷۱۹
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید