۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
فروش تورهای مسافرتی

حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس

امتیاز به مطلب

از زمانی که قانون اخذ ویزای گرجستان برای شهروندان ایرانی لغو شده بر تعداد ایرانیانی که این کشور اوراسیایی را برای سفر انتخاب می کنند افزوده شده است . تفلیس یکی از توریستی ترین و زیباترین شهرهای گرجستان است . این شهر سنت و مدرنیته را در هم آمیخته و ترکیبی شگفت انگیز به وجود آورده است . شهر تفلیس از زمان تشکیل در قرن پنجم میلادی تا کنون روزهای پر تلاطمی را پشت سر گذاشته و دارای تاریخ و پیشینه ای غنی می باشد . تفلیس بزرگترین شهر گرجستان و پایتخت این سرزمین است . این شهر در منطقه قفقاز در دو طرف رودخانه کورا واقع شده و جاذبه های متعددی برای دیدن دارد . این مطلب از لذت سفر در خصوص حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس ارائه شده است اگر قصد دارید به تفلیس سفر کنید پیشنهاد می گردد با ما تا انتها همراه باشید .

حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس
حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس

حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس

 

1 . تفلیس ، پایتخت گرجستان در قرن پنجم میلادی توسط واختانگ یکم بنیان گذاری شده است .

2 . بر طبق آمارهای مربوط به سال 2014 میلادی تفلیس با بیش از 1.1 میلیون نفر پرجمعیت ترین شهر گرجستان می باشد .

3 . این شهر در ارتفاع 380 تا 770 متری از سطح دریا واقع شده است .

4 . اولین سکونت در تفلیس مربوط به هزاره چهارم تا سوم قبل از میلاد است . 

5 . بخش قدیمی تفلیس با جاذبه های تاریخی متعدد و ساختمان هایی با معماری جذاب از 4 بخش تشکیل شده که سه بخش از این چهار بخش در ساحل سمت راست رودخانه متکواری – یکی از بزرگترین و مهم ترین رودخانه های گرجستان – در امتداد شمال به جنوب و به شمال غربی – جنوب شرقی واقع شده است .

حقایق جالب در مورد تفلیس
حقایق جالب در مورد تفلیس

6 . نام پایتخت گرجستان در زمان گرجی تبیلیسی است که از از واژه تبیلی به معنای گرم گرفته شده است . در واقع نام این شهر به سبب چشمه های آب گرم متعددی که در آن وجود دارد تفلیس یا تبیلسی گذاشته شده است .

7 . در شهر تفلیس حمام های قدیمی متعددی با نام حمام های سولفور وجود دارد که آب آن ها مقدار قابل توجهی گوگرد دارد . این میزان گوگرد در آب حمام ها موجب شده در محله های قدیمی تفلیس بوئی نا مطبوع به مانند بوی تخم مرغ گندیده به مشام برسد . 

حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس
حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس

8 . تفلیس از زمان تاسیس پایتخت پادشاهی ها و حکومت های مختلفی بوده است . از انجایی که این شهر به مدت 4 قرن شهر منطقه عرب نشین تفلیس با نام امارت تفلیس بوده تاثیر فرهنگ و هنر اسلامی در بخش های مختلف آن به چشم می خورد .

9 . در سال 2005 میلادی خیابانی که با نام ملانکاجا شناخته می شد به خیابان جرج دبلیو بوش رئیس جمهور وقت ایالت متحده تغییر نام داد . در همان سال تفلیس میزبان رئیس جمهور آمریکا بود .

10 . بسیاری از اهالی تفلیس برای گرمایش از بخاری های برقی یا گازی استفاده می کنند چرا که این شهر برخلاف بسیاری از شهرهای گرجستان سیستم مرکزی گرمایش آب در سطح معماری شهری و ساختمان‌ها ندارد .

راهنمای تفلیس
راهنمای تفلیس

11 . شاید برایتان جالب و شاید عجیب باشد که بدانید در تفلیس برای استفاده از آسانسور در آپارتمان های این شهر باید هزینه پرداخت کرد در غیر این صورت آسانسور شروع به حرکت نمی کند .

12 . در میان خانواده های قدیمی تفلیس سیگار کشیدن یک فاکتور و معیار برای سنجیدن افراد است . در واقع سیگار کشیدن در میان خانواده ها در تفلیس و گرجستان بد محسوب نمی گردد .

13 . زبان گرجی ، زبان رسمی کشور گرجستان است . گرجی یکی از 14 زبان دنیاست که دارای الفبا می باشد . در این زبان که تلفیقی از زبان های روسی و انگلیسی است حروف بزرگ دیده نمی شود . در واقع زبان گرجی زبانی خاص و سخت با قوانین پیچیده است به طوری که در دستور این زبان برای یک کلمه 8 معنی مجزا یافت می شود .

14 . مساحت کل تفلیس 280 مایل مربع یا 725 کیلومتر مربع می باشد .

15 . قلعه ناریکالا یکی از برترین جاذبه های گرجستان است . این قلعه با قدمتی که به قرن چهارم میلادی بر می گردد با دیواره های بلند بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی واقع شده است . قلعه ناریکالا به منظور محافظت از شهر در برابر هجوم دشمنان و کنترل عبور و مرور در مسیر اروپا به هند ساخته شده است . این قلعه تاریخی در گذر قرن ها چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است .

راهنمای سفر به تفلیس
راهنمای سفر به تفلیس

16 . لاری واحد پول گرجستان است . واژه لاری در گرجی باستان به معنای دارایی و ذخیره کردن می باشد . هر لاری به 100 تتری تقسیم می گردد .

17 . پیش شماره بین المللی شهر تفلیس 00995 است .

18 . در تفلیس کلیساهای متعددی وجود دارد که برخی از آن ها قدیمی بوده و برخی دیگر نیز متعلق به دهه های اخیر می باشند . قدیمی ترین کلیسای تفلیس کلیسای انچیسخاتی است که در قرن ششم میلادی ساخته شده است . کلیسای سیونی نیز از دیگر کلیساهای معروف شهر تفلیس است که در قرن هفتم بنا شده است .

جاذبه های گردشگری گرجستان
جاذبه های گردشگری تفلیس

19 . تاریخ تاسیس متروی تفلیس به سال 1960 میلادی بر می گردد . این مترو در حال حاضر دارای 2 خط ، 22 ایستگاه و 27.1 کیلومتر طول می باشد . 

20 . کلیسای جامع تثلیث مقدس یا کلیسای جامع سامبا اصلی ترین کلیسای ارتدوکس گرجی است که در تفلیس واقع شده است . این کلیسا با گنجایش 15 هزار نفر به صورت همزمان و ارتفاع ۹۷ متر به عنوان بزرگترین کلیسای ارتدوکس در جهان و سومین کلیسای ارتدوکس مرتفع در جهان شناخته می شود .

راهنمای گردشگری گرجستان
راهنمای گردشگری تفلیس

21 . تفلیس در اقلیم نیمه گرمسیری مرطوب با تاثیرات قابل توجهی از اقلیم قاره ای واقع شده است . در این شهر تابستان ها بسیار گرم و زمستان ها نسبتا سرد می باشد .

22 . پل زیبا و دیدنی صلح در تفلیس یک پل مخصوص پیاده روی است که بر روی رودخانه متکواری واقع شده است . این پل 150 متری که تفلیس قدیم را به بخش جدید متصل می کند در سال 2010 میلادی تاسیس شده است . برای آشنایی بیشتر با این پل ، مطلب حقایقی جالب و شنیدنی درباره پل صلح تفلیس مطالعه گردد .

حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس
حقایق جالب و خواندنی درباره تفلیس

دیدگاه های ارزشمند شما

سوال شما توسط کارشناسان لذت سفر پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود

درج نظر یا سوال جدید
تهران خیابان مطهری ، نبش خیابان میرعماد ، پلاک ۱۹۱ کدپستی: ١۵۷۶۹۵۷۷۱۹
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید