۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
فروش تورهای مسافرتی

موزه ماتناداران ایروان

امتیاز به مطلب

در تور ارمنستان اکثر گردشگران بازدید از موزه ها و آثار تاریخی ایروان را در لیست برنامه سفر خود جای می دهند . یکی از جذابترین موزه های ایروان ، موزه ماتناداران می باشد . موزه ماتناداران ایروان ارمنستان حاوی مجموعه با ارزشی از ۱۷۰۰۰ نسخه خطی و ۳۰۰۰۰ سند دیگر است که شامل موضوعاتی چون تاریخ ، هنر ، فلسفه ، طب ، علوم ، زبان‌شناسی ، ادبیات و کیهان شناسی می‌شود . در واقع ماتناداران در معنای لغوی به مجموعه‌ای اطلاق می‌شود که مکانی برای نگهداری اسناد ، متون خطی و کتاب‌های دست‌نویس قدیمی یا چاپی است . در اینجا با تاریخچه و خصوصیات این موزه بیشتر آشنا می شوید .

موزه ماتناداران ایروان
موزه ماتناداران ایروان

Matenadaran Museum یکی از جاذبه های گردشگری ارمنستان است در سوم مارس ۱۹۵۹ افتتاح شده است و با گذر از درهای بزرگ مسی آن ، موزاییک نبرد آوارایر پیش روی شماست . آوارایر یک اتفاق مهم در تاریخ ارمنستان است که حاصل به پا خاستن آنان در ۲۶ ماه می سال ۴۵۱ میلادی برای مقابله با دشمنان خود بوده است . بر روی دیوار رو به رویی قاب سه لوح ای است ، که توسط هوهانس خاچاطریان با آبرنگ بر روی گچ نقاشی شده است . این نقاشی ها ۳ دوره متفاوت از تاریخ و فرهنگ ارامنه را نشان می دهد . در سمت دیگر ، مجسمه مسروپ ماشتوس ، مخترع الفبای ارمنی ( در سال ۳۹۶ میلادی ) به نمایش گذاشته شده است . در کنار مجسمه مسروپ ماشتوس ، مجسمه شاگرد مسروپ ماشتوس نیز ساخته شده است ، که دستش را با اشاره کرده به مدرس خود بالا نگه داشته است و در کنار او زانو زده است. حروف الفبای ارمنی بر روی دیوار پشتی حکاکی شده است .در این مرکز میراث فرهنگی ، نسخه هایی می توان پیدا کرد که اصل آنها گم شده است و فقط از طریق ترجمه های ارمنی قابل شناسایی هستند . تاریخ ماتناداران به زمان های اختراع الفبای ارمنی بر می گردد .

موزه ماتناداران ایروان ارمنستان
موزه ماتناداران ایروان ارمنستان

ماتناداران توسط مارک گریکوریان در سال ۱۹۵۷ میلادی طراحی شده است و برخی از محتویات موزه ماتناداران ، در برنامه خاطرات جهان یونسکو ثبت شده است . موزه ماتناداران ارمنستان برای حفاظت از اسناد علمی و فعالیت‌های دیگری مانند جمع‌آوری ، ترمیم ، طبقه‌بندی ، تحقیق و نشر اسناد قدیمی بنا شده است . ماتناداران یکی از قدیمی ترین و ثروتمند ترین خزانه های کتاب در دنیا است . در این موزه علاوه بر مجموعه‌های گسترده کتاب‌ها و اسناد به زبان ارمنی ، مجموعه‌هایی به زبان‌های عربی ، فارسی ، ابری ، ژاپنی و روسی وجود دارد . موزه ماتناداران همواره دست نوشته‌ها و نسخه‌های خطی ارمنی را از سراسر جهان جمع‌آوری و نگهداری می‌کند . تاکنون صدها کتاب و دست‌نوشته متعلق به قرن ۱۳ تا ۱۸ توسط ارمنیانی که در لیبی ، سوریه ، فرانسه ، بلغارستان ، رومانی و امریکا زندگی می‌کنند ، به ماتناداران ارسال شده‌است .

موزه ماتناداران ارمنستان
موزه ماتناداران ارمنستان

شاید جالب باشد که بدانید موزه ماتناداران تنها یک موزه نیست : محققان ، پژوهشگران و تاریخ‌نویسان در قسمت لابراتوار ماتناداران می‌توانند از این اسناد و کتاب‌ها استفاده کنند . متخصصان مطالعات ارمنستان و شرق از سراسر جهان به ماتناداران می‌آیند تا از امکانات این پژوهشگاه و اسناد و کتاب‌های معتبر و اطلاعات در مورد ارمنستان ، قفقاز و شرق میانه استفاده کنند . یک سند بسیار متفاوت با دیگر اسناد در ماتناداران وجود دارد که همواره در حال نگارش و تکمیل است . این مجموعه که “کتاب بازدیدکنندگان” نام دارد در اختیار هنرمندان ، دانشمندان ، نویسندگان و سیاست‌مدارانی که از موزه دیدن می‌کنند قرار می‌گیرد تا نظراتشان را در آن درج کنند . تاکنون صفحات زیادی از این کتاب با قلم ادیبان و بزرگان نوشته شده است و هر روز به این نوشته‌ها افزوده می‌شود . کتاب بازدیدکنندگان یکی از جذابترین گنیجینه های این موزه ازمنستان است که توجه گردشگران تور ارمنستان را بخود جلب می کند .

Matenadaran Museum Yerevan
Matenadaran Museum Yerevan

اطلاعات موزه ماتناداران ارمنستان :
آدرس موزه ماتناداران ایروان : ۵۳ Mashtots Avenue, Yerevan 0009, Armenia
ساعات بازدید موزه ماتناداران ایروان : دوشنبه تا شنبه ۱۰ صبح تا ۵ عصر

دیدگاه های ارزشمند شما

سوال شما توسط کارشناسان لذت سفر پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود

درج نظر یا سوال جدید
تهران خیابان مطهری ، نرسیده به سهروردی ، پلاک ۱۲۶
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید