۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷

تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند

امتیاز به مطلب

تایلند بین کامبوج ، میانمار و لائوس قرار دارد . فرهنگ آن ترکیبی از کشور هند ، سنت های چینی و عناصر منحصر به فرد تایلندی است . تایلند به چهار منطقه مجزا تقسیم شده است . با وجود قدرت وحدت فرهنگی تایلندی ، هر منطقه دارای ویژگی های فرهنگی و جغرافیایی خاص خود است .  در اینجا تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند را مورد بررسی قرار داده ایم . 

تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند
تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند

تاریخ تایلند

تایلند یکی از کشورهای تاریخی است که نخستین نشانه های سکونت بشر در روستاهای شمال شرقی بان چیانگ مربوط به دو هزار سال پیش برمیگردد . در این روستاها ابزارآلاتی جهت برداشت برنج دیده شده است . 

تا کنون سه گروه مون ها ، خمرها و تایلندی ها در این سرزمین زندگی گرده اند . مون ها در برمه سکونت داشته ، خمرها در کامبوج امروزی و تایلندی ها نزدیک به 1200 سال است که در مناطق لانا ، فایائو و سوخوتای زیسته اند .

از قرن 9 تا 13 تایلند امروزی جزو امپراطوری خمرها بوده است . این امپراطوری در زمان خود بسیار قدرتمند بوده است . 

در سال 1238 ، سوخوتای اعلام استقلال کرد و در اطراف رودحانه چائوفرایا گسترش یافت . از دیرباز تا کنون بودایی مذهب این منطقه بوده است . در سال 1300 سوخوتای ضعیف شد و به تدریج آیوتا قدرت گرفت . در سال 1350 آیوتا قدرتی در آسیا و اروپا بوده است . 

آیوتا 417 سال حکومت کرد و در این مدت فرهنگ تایلند فراتر از مرزها رفت و به محدوده خمرها نیز رفت . در سال 1767 برمه ای ها قدرت یافتند اما تنوانستند تداوم پیدا کنند و در سال 1769 شاه تاکسین قدرت یافته و شهر تنبوری را پایتخت خویش اعلام کرد . در سال 1782 سلسه چاکری قدرت یافت و شاه رامای اول پایتخت را به نزدیکی بانکوک منتقل کرد . رامای چهارم دومین پادشاه سلسله چاکری بین سالهای 1851 تا 1868 حکومت کرد . در سال های 1869 تا 1910 رامای پنجم ، سومین پادشاه چاکری ، تایلند را از زیر سلطه استعماری غرب بیرون کشاند . در مدت پادشاهی این پادشاهان قدرت های خارجی نتوانستند در مسائل داخلی تایلند دخالت کنند . 

تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند
تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند

زبان مردم تایلند

زبان تایلندی ، زبان رسمی مردم تایلند است . این زبان از قدیمی ترین زبان های آسیاست . زبان تایلندی الفبای مخصوص به خود را دارد و برای مسافرانی که به تایلند سفر کرده اند ؛ کاملا غیرقابل فهم می باشد . این زبان تک سیلابی است و دارای 5 آهنگ مختلف می باشد . این زبان یکی از دشوارترین زبان های خارجی است و تسلط به آن کار بسیار دشواری می باشد . 

زبان انگلیسی در مدارس تایلند آموزش داده می شود ولی تسلط به زیان انگلیسی در تایلند زیاد نیست . اما در بیشتر اماکن عمومی و گردشگری همچون هتل ها ، فروشگاه ها ، رستوران ها و … از انگلیسی استفاده می شود . در تابلوهای خیابان ها ، جاده ها ، فروشگاه ها و اماکن از هر دو زبان تایلندی و انگلیسی استفاده شده است . 

تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند
تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند
 

فرهنگ تایلند

در آغاز قرن 14 تایلندی ها شهری کوچک در سوخوتای بنا کردند و پیدایش تاریخ ، زبان و فرهنگ تایلند نیز از همین دوره آغاز شد . دین اصلی مردم تایلند بودایی است . تنها 5 درصد مردمان مسلمان ، مسیحی و دیگر اقلیت ها هستند . 

تایلند یعنی سرزمین لبخند . لبخند در این سرزمین جایگاه ویژه ای دارد . لبخند با لب های تایلندی های عجین شده است . 

در سفر به تایلند باید به فرهنگ تایلندی ها احترام بگذارید . تایلندی ها با دستان بسته و کمی خم کردم سر سلام می دهد . راهبان و خانواده های سلطنتی نیز به همین شکل سنتی سلام می کنند . 

قبل از ورود به معبد باید کفش هایتان را در بیاویرد و همچنین پوشیدن لباس نامناسب در معابد بی احترامی محسوب می شود . پوشیدن لباس های ساحلی تنها در سواحل مرسوم است . 

ابراز محبت بین زن و مرد در اماکن عمومی ناپسند است . 

سیگار کشیدن در اماکن عمومی ممنوع است . 

 

 

 

خط ویژه تایلند
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۴ ۵ ۵

سفارتخانه تایلند

سفارت تایلند در تهران

نام سفیر : راسمی چیتهام

آدرس : بهارستان- روبروی بیمارستان طرفه- کوچه استقلال- پلاک 4

تلفن : 77531433 - 77537708

فکس : 77532022

تهران خیابان مطهری ، نرسیده به سهروردی ، پلاک ۱۲۶
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید