۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
فروش تورهای مسافرتی

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان ، بزرگترین شهر سنگی دنیا

گرجستان از قرن ها قبل تا کنون روزهای پرتلاطمی را پشت سر گذاشته و از پیشینه ای غنی و پربار برخوردار می باشد . سرزمین گرجی ها دارای مکان های تاریخی و فرهنگی متعددی است که از جمله آن ها می توان به شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان Uplistsikhe Georgia اشاره نمود . این شهر سنگی قرن ها قبل از میلاد شکل گرفته و این روزها یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای سنگی در دنیا به شمار می آید . در گذشته شهر سنگی اوپلیستیخه به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم شهری مهم و استراتژیک محسوب می شد . این شهر را می توان یکی از زیباترین و معروف ترین جاذبه های گرجستان دانست . گردشگران با بازدید از این شهر پای در تاریخ غنی گرجستان خواهند گذاشت . اوپلیستیخه ، نام این شهر باستانی گرجستان ، در لغت به معنای قلعه خداوند می باشد .

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان
شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

موقعیت شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

شهر اوپلیستیخه به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان در فاصله ۱۰ کیلومتری شرق شهر گوری واقع شده است . این شهر باستانی با بخش ها و قسمت های مختلف و همچنین وسعت تقریبی ۸ هکتار بر روی یک صخره بلند در ساحل رودخانه متکواری قرار گرفته و در تاریخ گرجستان نقشی مهم ایفا نموده است . زمان شکل گیری و ساخت این شهر به حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد و به دوره برنز بر می گردد . شهر سنگی اوپلیس تسیخه با موقعیتی مناسب در مرکز منطقه کارتلی به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز سیاسی و دیدنی گرجستان شناخته شده است . این شهر که در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر تفلیس واقع شده علاوه بر کاربری مسکونی در برخی از دوره ها به عنوان پایگاه نظامی نیز مورد استفاده قرار گرفته است .

Uplistsikhe Cave City Georgia
Uplistsikhe Cave City Georgia

در مورد شهر اوپلیستیخه گرجستان بیشتر بدانیم

شهر باستانی اوپلیستیخه گرجستان در سال ۲۰۰۷ میلادی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . گردشگران تور گرجستان با بازدید از این شهر تاریخی می توانند گردشی جذاب و منحصر به فرد در پیشینه سرزمین گرجی ها داشته باشند . این شهر ساختار های مختلف مربوط به اوایل عصر آهن تا اواخر قرون وسطی را شامل شده و ترکیبی متفاوت از سبک های مختلف صخره تراشی آناتولی و فلات ایران و نیز همزیستی معماری مسیحی و غیر مسیحی را به نمایش گذاشته است . بر روی این شهر تاریخی تحقیقاتی متعددی صورت پذیرفته و چندین مرحله خاکبرداری انجام شده است . در طی این عملیات ها معابد مختلف و متعلقات مربوط به الهه خورشید کشف شده است .

شهر سنگی اوپلیستیخه در گرجستان
شهر سنگی اوپلیستیخه در گرجستان

سد قدیمی ، داروخانه ، بازار ، آمفی ﺗﺌﺎتر ، کلیسای قدیمی معروف به سن جورجی ، معابد ، زندان ، سیاه چال و صدها اثر باستانی دیدنی دیگر از جمله مهمترین آثار باقی مانده در بزرگترین شهر سنگی جهان می باشند . اوپلیستیخه یکی از آثار باقی مانده مربوط به دین پیکانیزم است . این شهر تا قبل از رسمیت یافتن دین مسیحیت در گرجستان یکی از مهمترین مراکز سیاسی و مذهبی به شمار می آمده است . این شهر باستانی گرجستان با قرن ها قدمت عملا بعد از هجوم مغول ها به گرجستان به متروکه تبدیل شد و گهگاهی به عنوان پناهگاه در برابر حمله دشمنان استفاده شد . در طی زمین لرزه سال ۱۹۲۰ میلادی بخش های سست و آسیب پذیر اوپلیستیخه نابود شد . این بلای طبیعی موجب شد مسئولان به فکر راه چاره و اقدامات لازم برای حفظ این اثر تاریخی مهم باشند .

مکان های تاریخی و فرهنگی گرجستان
برترین جاذبه های گردشگری گرجستان

بخش های مختلف شهر باستانی اوپلیستیخه گرجستان

به گردشگران توصیه می گردد در سفر به گرجستان حتما از این شهر و بخش های مختلف آن دیدنی کنند . شهر Uplistsikhe گرجستان از سه قسمت شمالی ، جنوبی و مرکزی تشکیل شده که قسمت مرکزی از دیگر بخش ها بزرگتر بوده و اغلب ساختارهای صخره تراشی در این بخش واقع شده است . این بخش از شهر از طریق تونل به قسمت جنوبی متصل شده است . گذرگاه‌ ها و گاهی پلکان‌ ها از طریق خیابان اصلی به ساختار های مختلف انشعاب پیدا می‌ کنند . در قسمت شمالی شهر سنگی نیز ، مجتمع قصر سنگی سلطنتی مسیحی که قدمت آن به قرن ۱۰ بر می گردد واقع شده است . 

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان
شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان
Uplistsikhe Georgia
Uplistsikhe Georgia
شهر Uplistsikhe گرجستان
شهر Uplistsikhe گرجستان

دیدگاه های ارزشمند شما

سوال شما توسط کارشناسان لذت سفر پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود

درج نظر یا سوال جدید
تهران خیابان مطهری ، نبش خیابان میرعماد ، پلاک ۱۹۱ کدپستی: ١۵۷۶۹۵۷۷۱۹
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید