۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
فروش تورهای مسافرتی

پارک کوهستانی ویتوشا صوفیه

برای گردشگرانی که تور صوفیه را انتخاب می کنند ، بازدید از جاذبه های طبیعی صوفیه ، در الویت قرار دارد . صبیعت صوفیه در بهار و تابستان بسیار چشم نواز و در زمستان زیباتر از همیشه به نظر می رسد   یکی از این جاذبه های طبیعی  پارک کوهستانی ویتوشا صوفی می باشد . این پارک قدیمی‌ترین پارک طبیعی بلغارستان و شبه‌جزیره بالکان می باشد که در سال ۱۹۳۴ به‌ عنوان پارک ملی به ثبت رسید و در سال ۲۰۰۰ نیز در لیست آثار طبیعی بلغارستان جای گرفت . این پارک مکانی فوق‌العاده برای پیاده‌روی ، کوهنوردی و اسکی در روزهای سرد زمستانی بشمار می رود .

پارک کوهستانی ویتوشا صوفیه
پارک کوهستانی ویتوشا صوفیه

 کوه‌های ویتوشا بر اثر فعالیت‌های آتش‌فشانی و پس‌ از آن با جابه‌جایی لایه‌های سنگ‌های گرانیتی شکل‌گرفته‌اند . پارک ملی ویتوشا صوفیه به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود که تمامی آن‌ها در نقطه‌ای مرتفع به نام قله‌ی سیاه به هم می‌رسند . قله‌ی سیاه یکی از ده نقطه‌ی بالای ۲۰۰۰ متر کوه‌های ویتوشا است . نوشته‌های تاریخی نشان می‌دهند که تا همین چند قرن پیش کوه ویتوشا بخشی از جنگل بزرگ بلغارستان بوده است . از روزگاران قدیم و از دوره تراکیان‌ها تا به امروز همیشه جمعیت زیادی در دامنه‌های ویتوشا در حال امرار معاش بوده‌اند . در چهار هزار سال گذشته همواره زندگی این مردم به کوههای هم‌جوارشان وابسته بوده است . این روزها نیز علاوه بر این که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری صوفیه محسوب می شود تا حدود برای مردم محلی درآمدزایی به همراه دارد . 

پارک ملی کوهستانی ویتوشا صوفیه
پارک ملی کوهستانی ویتوشا صوفیه

کوه های ویتوشا که یکی از تفریحات صوفیه است ، بسیار مورد توجه کوهنوردان قرار می گیرد . در سال ۱۹۳۵ ، در بالاترین نقطه ویتوشا یک ایستگاه هواشناسی راه‌اندازی شد که هنوز هم در این نقطه مشغول به کار است . بخشی از این ایستگاه به استراحتگاه کوهنوردان تبدیل‌شده است . پایگاه اصلی گروه نجات کوه ویتوشا نیز در این ایستگاه مستقر است . امروزه جنگل کاج‌های طبیعی تنها در بخشی از جنگل‌های حفاظت‌شده بیستریتسا و در حوالی پل طلایی به چشم می‌خورند . پدیده شگفت‌انگیز پل طلایی که با نام رودخانه سنگی نیز شناخته می‌شود نواری کشیده از تکه سنگ‌های کوچک و بزرگ است که در دامنه کوه به سمت پایین کشیده شده‌اند . پل طلایی تنها رودخانه سنگی منطقه نیست ، اما بی‌شک بزرگ‌ترین آن‌هاست .

پارک ملی ویتوشا صوفیه
پارک ملی ویتوشا صوفیه

برای رفتن به پارک ملی ویتوشا صوفیه لازم نیست همه راه را پیاده روی کنید . برای صعود به ویتوشا می توانیند از تله‌کابین بهره مند شوید . شرایط اقلیمی و گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه نیز به دلیل تغییرات زیاد ارتفاع بسیار متنوع و چشم نواز است بنابراین پیاده‌روی و کوهنوردی در این پارک زیبا می‌تواند کلاسی آموزشی برای علاقه‌مندان به طبیعت و گردشگران تور صوفیه باشد .

پارک ویتوشا صوفیه
پارک ویتوشا صوفیه

آدرس پارک کوهستانی ویتوشا صوفیه : Sofia City Province, Pernik Province, west central Bulgaria

دیدگاه های ارزشمند شما

سوال شما توسط کارشناسان لذت سفر پاسخ داده شده و از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود

درج نظر یا سوال جدید
تهران خیابان مطهری ، نبش خیابان میرعماد ، پلاک ۱۹۱ کدپستی: ١۵۷۶۹۵۷۷۱۹
۰ ۲ ۱ - ۴ ۳ ۶ ۷ ۴ ۳ ۶ ۷
همین حالا تماس بگیرید